İSMAİL BAYRAK
İyi bir vatandaşlık sosyal sorunlara karşı harekete geçmektir.1700'lü yıllardan 900 sayfa, ince ince yazılmış İslami bir kitabı okumak zor gelebilir belki; bunu anlayabilirim ama bu davranış içinde olan insanların ahkam kesmelerini kaldıramam.

1700'lü yıllardan 900 sayfa, ince ince yazılmış İslami bir kitabı okumak zor gelebilir belki; bunu anlayabilirim ama bu davranış içinde olan insanların ahkam kesmelerini kaldıramam.

 

1900'lü yılların başına kadar İslam alimlerinin çoğu İnsanın Evrim'i anlatmışken, bugün ne oluyor da bazı kendini bilmezler kitaplardan Evrim'i çıkarmaya çalışıyorlar.

 

Tüm bunlar okumadığımız için oluyor. Okumuyoruz ve bize saçma sapan (ki onlar da okumadığı için) şeyler anlatan insanlara tamah ediyoruz.

 

Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretlerinin Marifetname adlı eserini okumanızı tavsiye ederim. Bakınız orada Evrim'den nasıl bahsediyor. Lütfen; "dininizi doğru öğrenmezseniz başkasının öğretmeye çalıştığı şeyleri din olarak zannedersiniz."

 

O nedenledir ki; artık yardımsever, misafirperver, mutmain, salih amel peşinde koşan insanlar olmaktan uzaklaşıyorsak, bazılarının kendine mürit bulma derdindendir. Kimseye kul olmayın. Sadece Allah'a kul olun. Allah ile kul arasına kimse giremez ve kimse cennete girmeniz için garanti veremez.

 

İki üç ayet ezberleyip, kahve köşelerinde sohbetler edip, kendini alim, ulema zanneden insanlara lütfen açık yüreklilikle sorun. Dinimiz bize okumayı ve araştırmayı emrediyor.

 

Zamanı geldiğinde, yapmanız gereken bu vazifeyi yapmadığınız için ve görevinizi savsakladığınız için de sorguya çekilebilirsiniz.

 

Sarı kalem ile çizdiğin alanı mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Bugün Evrim deyince bir kesmin neden öfke ile bana diş biledeğini çok iyi biliyorum. Okudun mu diye sorduğumda cevap veremiyorlar. Varsa yoksa birkaç alengirli laf, bir kaç iyilik örneği, bir kaç ayet ile karşıma çıkıyorlar. Kimse demiyor ki; "kaç ağaç diktin, kaç yetim başı okşadın, günde kaç garibin evine gidip onlarla zaman geçiriyorsun." Öyle kuru gürültü Müslümanlık olmuyor efendiler.

 

Salih amel işlemek derdinde olun güzel insanlar. Lütfen kimseye yaranmak için de dini duygularınızın sömürülmesine izin vermeyin. İslam kimsenin tekelinde değildir. Yeniden söylüyorum "Allah ile Kul arasına kimse giremez".

 

Hani hep derler ya alimler "tebliğ etmek zorundasınız" diye. Eğer öyle ise ben de söylüyorum, bazıları inanın çok yanlış yolda. Yüce kitabımızda 84 yerde "İman edenler ve Salih amel işleyenler cennete girer" der. En azından buna hürmet edin.

 

Bırakın artık dünya malı ve makamı telaşını. Mal ve makam da derdiyle gelir. Unutmayın. Eğer bir şehirde bir bebek açlıktan ölüyorsa, Rabbim bunun hesabını hepimizden sorar.

 

Kuran'ı Arapça okumak asıl iş değil, Kuran'ı anlayarak okumaktır önemli olan.

 

Selam ve dua ile...

İsmail BAYRAK