İSMAİL BAYRAK
İyi bir vatandaşlık sosyal sorunlara karşı harekete geçmektir.Işıkören Köyü Kiraz Bahçesi Projesi
Işıkören Köyü Kiraz Bahçesi Projesi

İlimiz Alpu ilçesi Işıkören Köyünde İl Özel İdaresi kaynaklı Kiraz Üretimini Geliştirme Projesinin tanıtım toplantısı İl Tarım Müdürümüz Mevlüt GÜMÜŞ, Alpu Kaymakamı Tarık BAHADIR, İl Genel Meclis Başkanı Ahmet YAPICI, Alpu Belediye Başkanı Rafet DEMİRTAŞ, Alpu Ziraat Odası Başkanı Levent ÖZDEMİR, daire amirleri, İl Tarım Müdürlüğü personeli ve yöre halkının katılımı ile gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen tanıtım toplantısında Kooperatif Başkanı Nihat AYDOĞDU’ nun açılış konuşmasından sonra Alpu Kaymakamı Sayın Tarık BAHADIR “ Meyveciliğin ülke, il ve ilçe ekonomisine olan faydalarına olan inanç ile bu tesisin kurulması aşamasında gereken her türlü desteğin yapıldığını söyledi.”

Toplantıda daha sonra İl Tarım Müdürü Sayın Mevlüt Gümüş konuşmasında “ İlimizde ekilebilir tarım arazileri içersinde meyve bahçesi alanlarımız ancak yüzde bir (%1) civarındadır. Oysaki geçit kuşağı iklim bölgesinde bulunan Afyon, Kütahya illeri gibi, Eskişehir ilimiz de kiraz ve vişne yetiştiriciliği açısından yalnız ülkemiz için değil, tüm dünyada sayılı ekolojilerden birine sahiptir.

Son yıllarda yüksek rakımlı Mihalıççık bölgemizde Kiraz ve Vişne de son turfanda ürün yetiştiriciliği yaygınlaşmaktadır. Öte yandan bölgemizin genel iklim karakterinde son turfanda ürün öncesi, pazara kaliteli ürün çıkaracak potansiyel mevcuttur. İl Müdürlüğü olarak bu potansiyeli harekete geçirecek çalışmalar için gayretimiz sürmekte ve İl Özel İdaremizin bütçesinden bize ayrılan kaynağı bu projelere aktarmaktayız. İçinde bulunduğumuz bu bahçe de bu projelerden birisidir.

Işıören Köyü Alpu

Proje kapsamında Işıkören Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından 56 dekarlık kısmı 2006 yılında tesis edilmiş, daha sonra 2008 yılında İl Müdürlüğümüzce 90 dekarlık kısım ilave edilmiş ve toplam 146 dekarlık kiraz bahçesi kurulmuştur. Bu bahçenin tamamına yine Müdürlüğümüzce Damla sulama Sistemi kurulmuş ve tesisin etrafı 1,5 metre yüksekliğinde kafes tel ile çevrilmiştir.

Ayrıca, damla sulama sistemini çalıştırabilmek için 5lt/sn debisi olan kuyudan su alınarak 73,5 metreküp hacminde inşa edilen havuza su basılmaktadır. Söz konusu havuz özellikle büyük yapıldığından çiftçilerimizin kendi imkânlarıyla kiraz bahçeleri yapmaları teşvik edilerek ekonomik getirisi çok düşük olan yaklaşık 1500 dekar kıraç arazi damla sulama yöntemiyle sulanabilir arazi haline gelecek ve bu arazilerde ihracata yönelik kapama kiraz bahçeleri tesis edilebilecektir.

İçinde bulunduğumuz bu kiraz bahçesinde yaklaşık 4.050 (dörtbinelli) adet kiraz fidanı bulunmaktadır. Bu proje kapsamında İl Müdürlüğümüzce bugüne kadar toplam 77.000,00 TL harcama yapılmış olup, bu miktar İl Özel İdaresince Müdürlüğümüze ayrılan bütçeden karşılanmıştır. Tesis tam verimli hale geldiğinde yıllık yaklaşık olarak 160 ton kiraz elde edilecektir.

Bununda ekonomik değeri bugün itibariyle yaklaşık 400.000,00 TL’dir. Bu sayede hububat tarımına göre, birim alandan elde edilen gelir artırılarak çiftçilerimizin sosyo-ekonomik düzeylerinin yükseltilmesi sağlanarak, köyden kente göçün azaltılması hedeflenmektedir. Bununla birlikte milli ekonomimize önemli miktarda katkı sağlanacaktır.

Değerli misafirler, ilimizde uygulanmakta olan Meyveciliği Geliştirme Projesi kapsamında 2009 yılında 36.319 adet meyve fidanı ve 2004–2009 yılları arasındaki 6 yılda da 270.728 adet meyve fidanı çiftçilerimize dağıtılmıştır.

Meyveciliği Geliştirme Projesi kapsamında çalışmalarımız ve örnek tesislerimiz önümüzdeki yıllarda da artarak devam edecektir.

Bütün üreticilerimize bol ve bereketli yıllar temenni eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim.” Dedi.

Daha sonra kurulan tesis katılımcılara gezdirilerek yapılan çalışmalar yerinde gösterildi.

Kaynak : Eskişehir İl Tarım Müdürlüğü Web Sitesi (18.06.2009)