İSMAİL BAYRAK
İyi bir vatandaşlık sosyal sorunlara karşı harekete geçmektir.Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in yaklaşık 1 yıl önce hayata geçirdiği ve dünyada ilk olma özelliğini taşıyan ‘Pugedon’  geri dönüşümlü mama kutusu soğuk havalarda, sokak köpeklerinin imdadına yetişiyor.

Eskişehir Büyükşehir sokak hayvanlarının yanında

Türkiye’de üretilen ve dünyada ilk olarak, Eskişehir’de Eti Parka, 18 Mayıs 2014 tarihinde yerleştirilen ‘Pugedon’ geri dönüşümlü mama makinesi, vatandaşların içine attığı pet şişeler geri dönüşüme kazandırıyor ve karşılığında önündeki hazneye köpek maması dökülüyor. Su haznesi de bulunan makine, sokak hayvanlarının soğuk kış şartlarında aç kalmasını önlüyor.

Bu konuda dünyada ilk ve tek olma özelliğine sahip ‘Pugedon’ adlı mama makinesinin çevreyi korumaya yönelik tasarlandığını ve cihazı beslenme odağı olarak, hayata geçirildiğini vurgulayan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hekimi Özkan Tarkan, “ Pugedon’ ların daha gelişmişi olan ve güneş enerji paneli sayesinde gereken enerjiyi kendisi üreten, mama  ve su haznesi kış şartlarına göre ısıtmalı olanlarını getirdik. Önümüzdeki günlerde soğuk havalarda sokak hayvanların aç kalmaması için 2 yeni mama kutusunu şehrin farklı noktalarına yerleştireceğiz. Sokak hayvanları soğuk hava şartlarında çok daha zor durumlarda yaşıyorlar. Soğuklarda yiyecek bulmakta çok fazla zorlanıyorlar. Bu mama makineleriyle onlara yardımcı olmayı amaçlıyoruz. Eti Parktaki mama kutusunda biriken geri dönüşümler boşaltılırken, mama deposunda azalan mamaya da takviye yapıyoruz ” dedi.

Mama makinesinin sokak hayvanları için kullanışlı olduğunu söyleyen vatandaşlar ise, uygulamadan duydukları memnuniyeti dile getirerek, “ Hayvanlar için çok iyi bir şey, köpekler aç kalmamalı. Böyle bir şeyi düşünmek bile çok güzel ve gerekli olduğunu düşünüyorum. Sokakta çok fazla hayvan var ama en azından eve alamıyorsak bile kapımızın önüne bir kap su, bir avuç mama bırakabiliriz. İnsanlar kendi canlarını düşündükleri kadar başka canlıları da düşünmeleri gerekiyor” ifadelerini kullandılar.

 

Kaynak : Eskişehir Büyükşehir Belediyesi