İSMAİL BAYRAK
İyi bir vatandaşlık sosyal sorunlara karşı harekete geçmektir.Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ESKİ  Genel Müdürlüğü, Ertuğrulgazi’de TCDD’nin  YHT hattının ve üst geçidinin yapımı sırasında döşediği çelik su borusunun çatlaması nedeniyle meydana  gelen arızayı  giderdi.

Soğuk havaya rağmen aralıksız çalışan ekipler arızayı gidermesiyle, suyu kesilen 8 mahalleye saat 13.00’ten itibaren su verilmeye başlandı.

ESKİ Genel Müdürlüğü ekipleri, Ertuğrulgazi Mahallesinde ana taşıyıcı çelik borularda meydana gelen arızayı soğuk havaya rağmen, aralıksız olarak 20 saat çalışarak giderdi. Uzun süre kesinti nedeniyle su alamayan 8 mahalleye, su verilmeye başlandı. 

İki yıl önce, Yüksek Hızlı Tren hattının ve üst geçidin inşaatı sırasında TCDD (Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları) tarafından yapımı  üstlenilen su şebekesinin ana taşıyıcı hattındaki (deplase hattı) 1000’lik çelik boruda çatlama meydana geldi. Yapımından sonra işletmesi ESKİ’ye devredilen borudaki çatlamanın neden meydana geldiği belirlenemedi. ESKİ Genel Müdürlüğü çatlağın büyük olması nedeniyle bölgeye 60 kişilik bir ekip gönderildi. Çatlamanın olduğu yer belirlendikten sonra ekipler soğuğa rağmen yoğun çaba göstererek, çalışmalara başladı.  Borudaki çatlağı giderme çalışmaları sırasında Batıkent, Uluönder, Aşağı Söğütönü, Yukarı Söğütönü, Çamlıca, Şirintepe, Ertuğrulgazi ve Sütlüce mahallelerinin suyu kesildi.

2.5 metre derinlikte bulunan çelik boruya ulaşıldıktan sonra, çatlağın büyük olması nedeniyle ESKİ ekipleri kaynak çalışmalarını başlattılar.   Uzun uğraşlar sonucu kaynak çalışmalarının bitimi ve soğutmalardan sonra ana depolardan kontrollü olarak su verilmeye başlandığını belirten Eskişehir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Vekili Osman Nuri Özcan,  “ Uzun süre su verilemeyen bölgelerdeki Eskişehirlilerin aşırı su çekmesi nedeniyle yüksek kotlarda bulunan abonelere su ilk anlarda ulaşamadı. İlerleyen  saatlerde onlara da su ulaşmıştır“ dedi.

 

Kaynak : Eskişehir Büyükşehir Belediyesi