İSMAİL BAYRAK
İyi bir vatandaşlık sosyal sorunlara karşı harekete geçmektir.Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası Ankaralı sanatseverleri büyüledi. 32. Uluslararası Ankara Müzik Festivalinin açılış konserini Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası yaptı. Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrasının konseri Ankaralı sanatseverlerden büyük beğeni kazanırken açılış konserine aralarında önceki Cumhurbaşkanlarımızdan Ahmet Nejdet Sezer’in ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Şefi Gürer Aykal’ın da bulunduğu çok sayıda sanatsever katıldı.

Sevda – Cenap And Müzik Vakfı tarafından bu yıl 32. si   düzenlenen Uluslararası Ankara Müzik Festivalinin açılış konserini Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası gerçekleştirdi. Ender Sakpınar’ın orkestra şefliğini yaptığı konserde keman sanatçısı Nicolas Koeckert solist olarak katıldı. Ertuğrul Oğuz Fırat’ın Üç Kırın, Eduardo Lalo’nun İspanyol Senfonisi ve Maurice Ravel Couperin’in Anıt Mezar eserlerini başarı ile seslendiren Senfoni Orkestrası ve Koeckert  konser sonrası Ankaralı sanat severler tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı.

Milli Eğitim Bakanlığı Şura salonunda gerçekleştirilen Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrasının açılış konserini yaptığı 32. Ankara Uluslararası Müzik Festivaline,  önceki Cumhurbaşkanlarımızdan  Ahmet Nejdet Sezer, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası şefi Gürer Aykal, sanat ve siyaset alanında tanınmış isimler ile Ankaralı sanat severler yoğun ilgi gösterdi. Konser sonrası Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası’nı övgü dolu sözler  ile kutlayan önceki Cumhurbaşkanlarımızdan Ahmet Nejdet Sezer “ Çok başarılı bir orkestra izledim. Bu orkestranın kurulmasında emeği olan Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i tebrik ediyorum” dedi. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Şefi Gürer Aykal ise Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrasının tüm illere örnek olması gerektiğini belirterek “Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in büyük çabaları ile kurulan ve festivallare davet edilen bu orkestra adından çok bahsettirerek değerli sanatçılar yetiştiriyor” dedi.

Kaynak : Eskişehir Büyükşehir Belediyesi